A környezetünk nem steril. Bárhova nézünk kórokozókat láthatunk: az ételeken, a levegőben, a használati tárgyainkon. Ezt tudva nem az a csoda, ha valaki megbetegszik, hanem az, hogy mégis miért nem vagyunk betegek minden pillanatban? Nos, a válasz az immunrendszerünk működésében rejlik. Minden egyes nap kőkeményen küzd a kórokozók hadával és az esetek nagy részében ezt igen sikeresen műveli. Igazán megérdemli, hogy megismerjük közelebbről, nem igaz?
Mit csinál az immunrendszer?
A szervezetünket védi meg a külső és belső kórokozókkal szemben. Külső mondjuk a koronavírus, belső lehet egy rákos sejt.
Az immunrendszert igazából nem az érdekli, hogy valami kívülről került be, vagy sem. Az a fontos neki, hogy veszélyes-e vagy ártalmatlan. Ami veszélyes azt elpusztítja, ami ártalmatlan azt tolerálja. Ez azt jelenti, hogy ő MINDENT monitoroz non-stop. Minden kis táplálék molekulát, amit ma betoltál az arcodba ő szépen megvizsgált. A telefonodról benyalt bacikat is (nevezzük el mondjuk Mr. Bacinak) és a véredben keringő rákos sejteket is. Micsoda???Rákos sejt az én véremben???? Igen, az immunrendszer naponta (!) több olyan sejtet pusztít el, ami elszaporodva rákhoz vezetne.
Ebben a cikkben csak a normál működésről fogok írni, az allergia, az autoimmunproblémák külön cikkben van/lesz.
Immunitás típusai
Természetes immunitás
A természetes immunitás, olyan mint egy akciófilm, ahol gépfegyverrel lőnek szét mindent. A természetes (vagy veleszületett) immunitás az első védvonal, a határőrség, ami kíméletlenül elpusztít mindent, amit csak tud. Primitív, nem sokat “gondolkodik”. Két formája ismert: falósejtek és komplement rendszer. Bekerül Mr. Baci és a falósejtek hamm, bekapják, majd ők is megförmednek a kórokozóval együtt. Ennyi. Nincs erősítés, nincs memória, semmi. Pár másik sejt is akcióba lendül, de a hatásuk hasonló.
A komplement rendszer pedig “csak” fehérjékből álló, láncreakciószerűen működő dolog. Tehát bekerül Mr. Baci, mire egy csomó fehérje akcióba lendül és telerakják a bacit olyan fehérjékkel, amik lyukat csinálnak a bacikára, így az kidurran. Ahhoz képest, hogy csak fehérjék vesznek részt benne elképesztő, hogy mi mindenre képesek. Valójában az egész szervezet védelméhez kevesek. Ezt az is jól mutatja, hogy egyes komplement fehérjék riasztják az adaptív immunrendszer szereplőit. (A komplement rendszerről amúgy órákat tudnék mesélni, erről írtam az alapszakos szakdogámat.)
Ami miatt mégis nagyon fontos a veleszületett immunitás, az az azonnali hatás. A gondolkodás idő, de előkapni a gépfegyvert gyorsan megy. Ez az oka annak, hogy főleg a barrier szervekben fordulnak elő az elemei, mint például bőr, orrnyálkahártya, szaruhártya és társai.
Adaptív immunitás
Az adaptív (vagy szerzett) immunitás kommandósokhoz és mesterlövészekhez hasonlíthatók. Sokkal lassabban alakul ki a válasz, de pontosabb, hatásosabb és tartósabb. Kb. egy hét mire kialakul, szóval (részben) ez az oka annak, hogy a doki általában egy hétre ír ki téged és ennyi idő alatt ki tudsz feküdni mondjuk egy megfázást. Itt már megjelennek a fehérvérsejtek, a limfociták, a nyirokrendszer és az antitestek (ellenanyagok). Kialakul egy rendes, tisztességes immunválasz, ami Mr. Baci esetén nagyjából így néz ki:
- Benyaltad a telefonodról Mr. Bacit
- A T-limfociták (fehérvérsejtek) felismerik, hogy ez valami, amivel kezdeni kéne valamit, aztán úgy dönt, hogy el kell pusztítani
- A B-limfociták (szintén egy fehérvérsejt típus) elkezdenek antitesteket termelni
- Az antitestek találkoznak az antigénekkel
- A fehérvérsejtek szólnak a falósejteknek, hogy meló van. Igen, ők képesek irányítottan is enni, nem csak “ész nélkül”. (bár, itt is ugyanúgy falják fel a bacit, csak konkrétan azt, aminek a közelébe viszik)
- A T-sejtek megjegyzik, hogy milyen is volt ez az antigén, a B-sejtek pedig az antitestet
Immunválasz
A szervezet ugyebár mindenről eldönti, hogy hogyan válaszol. Ezt nemes egyszerűséggel immunválasznak nevezték el a kutatók. Az immunrendszer kétféleképpen tud válaszolni: tolerancia vagy pusztítás.
Mindez az adaptív immunitás jellemzője.
Az immunválasz mindig antigénspecifikus. Mit jelent ez? Antigénnek nevezünk mindent, amin az immunrendszer “elgondolkodik”. A specificitás pedig azt jelenti, hogy nem ugyanaz fog történni, amikor a hagymás rántottából megmaradt tojás fehérjéket vizsgálja vagy amikor a herpeszvírust.
Nagyfokú érzékenység is jellemzi, tehát a válasz folyamatosan erősödik. Ezt úgy kell elképzelni, mintha valaki elkezdene ordítani az utcán, majd bekopogna 10 helyre és azok is elordítanák magukat, aztán ez a 10 ember, riaszt további 20 embert és így végül az egész falu ordítani fog, pedig eleinte csak egyetlen egy ember kiabált.
Az immunválasznak memóriája is van. Ez adja a védoltások lényegét, emiatt védenek valójában. Az immunválasz végére keletkeznek jó hosszú élettartamú memóriasejtek. Amikor másodszorra találkozol ugyanazzal a kórokozóval, azt mondja az immunrendszer, hogy “hahó, ezt a rosszfiút már ismerem, halál rá, de most rögtön”. Tehát sokkal hamarabb akcióba lép.
Egy kis összefoglaló a kétféle immunitásról:
Természetes immunitás | Adaptív immunitás |
Korlátozottan specifikus | Nagyon specifikus |
Azonnali válasz | 1-2 hét mire kialakul a válasz |
Nincs memória | Van memória |
Lineáris erősödés (1 ordító 1 szomszédot riaszt) | Exponenciális erősödés (1 ordító 10 szomszédot riaszt) |
Falósejtek és társai, komplement rendszer | T-sejtek, B-sejtek, antitestek |
Immunhomeosztázis
Tudom, hogy ez most egy elég tömény cikk lesz, de muszáj itt a végén még pár mondatban megemlítenem az immunhomeosztázist.
Ez azt jelenti, hogy a szervezet aktiváció és gátlás folyamatos egyensúlyára törekszik. Amennyire fontos az, hogy kialakuljon egy immunválasz, mondjuk egy gyulladás, legalább ennyire fontos, hogy el is múljon. Főleg azért, hogy ne legyen az immunrendszer “egyszer használatos”. Egy-egy fertőzés vagy bármilyen kis egyensúlyból kilengés után létfontosságú, hogy helyre álljon a rend. Tehát az immunrendszer folyamatai reverzibilisek, azaz megfordíthatóak, nem véglegesek.
Ezért is fontos, hogy megfelelően támogassuk a normál működését. A konkrét szereken túl nagy jelentőséggel bír az életvitel is, de ez már a pszichoneuro immunológia területe.
Ha érdekel a téma jelezd egy kommenttel, lájkkal vagy megosztással, hogy tudjam van-e értelme beleásni magam a témába.