Kismamaként hirtelen rázúdúl a nőkre, hogy ezt sem szabad, azt sem szabad, semmit sem szabad. Mindannyian boldog, kiegyensúlyozott várandósságra vágyunk, ezért nem szeretnénk túlparázni a 9 hónapot. Ám nyílván azt sem szeretnénk, hogy ha az információhiányunk miatt alábecsülnénk a veszélyeket és ezzel ártanánk a babának. A mit fogyassz és mit nem témakörben az alkohol a legmegosztóbb. Megnéztem, hogy mit mond róla a tudomány.
Egy kicsi belefér?
Egyre több helyen hallani, olvasni, hogy egy kicsi piálás belefér. Utánajártam, hogy mit mond erről a tudomány. Mi az a “kicsi”? Nos, az van, hogy ez a bizonyos “kis mennyiség” nem létezik. Nagyon próbálkoznak vele, hogy kibökjenek egy számot és lehessen azt mondani, hogy pl. 20 g alkohol kismamáknak is biztonságos. De nem. Nem tudtak meghatározni ilyen számot, szóval nincs az a mennyiség, ami nyugodt szívvel, bizonyítékokon alapulva (evidence based) biztonságosnak mondható.
Ennek az a legfőbb oka, hogy az alkohol lebontása sok mindentől függ. Ráadásul várandósan bejön a képbe egy kisbaba is. Függ a táplálkozástól (úgy általában, nem csak attól, hogy aznap mit ettél), a genetikai háttértől és még számos környezeti hatástól, de ami legfontosabb, az az anyagcseréd és a baba anyagcseréje. Az van, hogy nem igazán látsz bele a májadba és a babájéba se, hogy hogyan állnak épp aktuálisan az alkoholbontó enzimrendszerek. Pedig milyen jó lenne odaszólni, hogy “Hé,te máj, hogy vagy? Mennyi idő alatt fogod lebontani a két pohár boromat? Elég gyorsan ahhoz, hogy ne jusson a babámba?” Amúgy olyan is előfordult már, hogy egy anyuka ugyanannyi alkoholt ivott mindkét várandóssága alatt és az egyik gyerekének lett baja, a másiknak pedig nem. Ennyire számít a baba anyagcseréje is és ezért nincs értelme azt mondani, hogy “Julika borozgatott várandósan és kutya baja a gyereknek, szóval velem is minden rendben lesz.”
Ugyan mi baj történhet?
Legtöbbször a magzati alkohol szindrómát lebegtetik, ami valóban egy súlyos betegség. Az arc is eldeformálódik, a mentális képességekről nem is beszélve. Ez a betegség általában csak azoknál alakul ki “teljes pompájában”, akik rendszeresen fogyasztottak alkoholt az egész várandósságuk alatt. Ám azt sem árt tudni, hogy ennek apró jelei megjelenhetnek kisebb alkohol fogyasztás mellett is. Úgy mint, pl. tanulási nehézségek, beilleszkedési zavar, alacsony IQ. A gyermekek szellemi fogyatékosságának okaként toplistásként az anyai alkoholfogyasztást említik egyes kutatások.
És akkor még egy szót sem ejtettem a koraszülésről, ami bármikor, bárkivel megtörténhet. A koraszülésnek rengeteg oka van és ezekből egy rakás olyan, amit nem tudunk befolyásolni. Ezért fordulhat elő, hogy fiatal, egészséges, nem dohányzó, nem piáló anyukával is előfordulhat, hogy túl hamar hozza világra gyermekét. És sajnos, nem mindenkit tudnak megmenteni…Ma már nagyon fejlett a koraszülött ellátás, én ámulattal figyelem, hogy a kórházi dolgozók és persze a szülők mi mindent megtesznek a kis csöpségekért és a túlélési esélyek nagyban függnek attól, hogy hányadik hétre született. De amit minden korszüléssel foglalkozó fórum kihangsúlyoz, az a megelőzés. Ezért (is) fontos várandósgondozásra is járni és ezért kell mindent megtenni, hogy amire neked van ráhatásod, arra igenis hass rá! Ne dohányozz, ne szívj dohányfüstöt se és ne igyál alkoholt.
És mi van a molekuláris háttérrel?
Molekuláris bionikán végeztem, szóval erősen vonzódom a molekulák világához. Jelen esetben sem bírtam ki, hogy ne járjak utána a várandósság alatti alkohol-fogyasztás molekuláris hátterének, egész pontosan annak, hogy mit csinál az alkohol a babában. Néhány mondatban összefoglalom ennek a cikknek a lényegét. Amikor a baba agya fejlődik, akkor számos kapcsolódás alakul ki az idegsejtjei között. Ez a kapcsolódás sejtadhéziós molekulákat, egész konkrétan fehérjéket jelentenek. ( Ó, igen, már megint a fehérjék. ) Úgy kell elképzelni, mintha egy gémkapocs lenne, ami összeköti a két lapot, azaz a sejteket. Ezek közül az egyik lényeges molekula, aki L1 névre hallgat rendelkezik egy alkohol-kötő zsebbel. Vagyis van neki olyan része, amihez pechünkre pont hozzá tud kötődni az alkohol. A problémát az okozza, hogy ezzel az odakötéssel gátolja a fehérje működését. Ha nem alakulnak ki a megfelelő idegi kapcsolatok a baba agyában, akkor már nem is meglepő az az alacsonyabb IQ, igaz? Ráadásul az is előfordulhat, hogy ez a fehérje eleve hibás, tehát itt jön képbe a korábban említett genetikai háttér.
Egy kortyot sem szabad?
Igen, én is találkoztam olyan tudományos cikkekkel, ahol leírták, hogy az anyukák piáltak és semmi baja nem lett a gyerekeknek. Ezt a cikket láttam idézni a legtöbb helyen. Ám én Dr. Howard LeWine-al értek egyet, aki kissé ízekre szedte ezt a tanulmányt és nekem teljesen jogosnak és logikusnak tűnnek az észrevételei. Összesen 1628 nőt vizsgáltak meg, ami nem rossz, de általános, mindenkire értelmezhető nagy igazságok kimondásához nem elég. A nők átlagéletkora 31 év volt, tehát fiatal korukból adódóan feltehetőleg jó anyagcserével rendelkeztek. Azt azért ne felejtsük el, hogy ma már egyre többen lesznek anyák 35 éves kor felett. A megszületett gyermekeket 5 évig követték nyomon. Amit vizsgáltak: IQ, figyelmesség és döntések végrahajtásának képessége (tervezés, szervezés, önkontroll). Ezekben nem volt eltérés az absztinens anyákhoz képest. Ám ennyi dologgal jellemezhető egy gyermek annyira, hogy kimondhassuk, hogy “semmi bajuk nem lett”?
Azért egy valamire jó volt ez a tanulmány. Azon anyák megnyugtatására, akik olyankor ittak alkoholt, amikor még nem tudták, hogy babát várnak. Főleg nem tervezett babáknál előfordulhat, hogy az anya éli az életét, bulizik, iszogat, aztán egyszercsak ott egy pozitív teszt. Ilyenkor sokakat gyötör a bűntudat, hogy akkor most kész, ennyi, ártottam a gyereknek. Ez szerencsére nem így van. Azzal sincsen gond, ha pont szilveszterkor vagy várandós és az egész várandósságod alatt elfogyasztott alkohol mennyiség az újév köszöntő pezsgő volt.
Akkor mit csináljak és mit ne csináljak?
Előszöris ne ítélj el egy kismamát csak az alapján, hogy látod egyszer inni! Simán lehet, hogy nem felelőtlen, tud mindent, amit itt leírtam és mindezekkel együtt is úgy dönt, hogy a barátnője lánybúcsúján iszik a csajokkal. Szabad így döntetni, bárhogy szabad, a lényeg az, hogy minden információnak birtokában legyünk és ne celebek bulvárújságokban leírt véleményére hagyatkozzunk. Ráadásul a médiában elég fura logika mentén írnak a témáról: abból, hogy van pár tanulmány, ahol nem tudták bizonyítani a káros hatását már egyből arra következtetnek, hogy biztonságos. Pedig ez nem biztos, hogy így van.
Szóval valóban nem könnyű ebben az információáradatban elnavigálni.Tehát továbbra se ítéljünk első látásra!
Másodszor pedig az egyetlen dolog, ami nyugodt szívvel, tudománnyal együtt minden kismamának javasolható, az az, hogy egyáltalán ne igyon alkoholt várandósan! Igen, vannak pozitív hatásai, mint pl. stresszoldás (és stresszből jut ki bőven a 9 hónap alatt), de ezek elenyészőek a káros hatásokhoz képest. Lehet, hogy túl konzervatívnak tűnik a teljes alkoholtilalom, ám az elég elgondolkodtató, hogy pl.a briteknél ezt javasolják az orvosok és így is a kismamák 50%-a iszik, 15% hetente több alkalommal. Szóval mi lenne még akkor, ha azt javasolnák, hogy egy kicsi belefér, ha így is ilyen nagyok ezek a számok?
Személyes tapasztalatom
Kilépek egy pillanatra az ismeretterjesztésből.
Most várom a második gyermekemet és ha őt is 2 évig fogom szoptatni, mint az elsőszülöttemet, akkor összesen 6 évet fogok teljes alkohol-absztinenciában tölteni a huszas éveimből (2 hónap kivételével, ami szoptatás befejezése és várandósságra való készülés közben volt). Durván hangzik? Igen. Megéri? Dupla igen. Nem mondom, hogy nem esne jól a nyári nagy melegben egy hideg sört elkortyolni, de ilyenkor megiszom egy alkoholmenteset és nekem ennyi elég. Persze egy-egy baráti összejövetelen is el-elgyengülök gondolatban, de ilyenkor átgondolom azokat, amiket fent kifejtettem és megiszom az alkoholmentes Törley rosé pezsgőmet, amit amúgy imádok. Én így érzem teljes biztonságban magam és persze a gyermekeimet is. Így nincs kérdés, nincs számolgatás, nincs mellékhatás, nincs rizikó.
Forrásaim:
https://www.health.harvard.edu/blog/study-no-connection-between-drinking-alcohol-early-in-pregnancy-and-birth-problems-201309106667
https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1471-0528.2012.03397.x
https://www.health.harvard.edu/blog/studies-question-ban-on-alcohol-during-pregnancy-201206214929
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4788102/#R9
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3619378/