Nyers tojás, penészes sajt, nyers hal. Egy kis ízelítő, hogy mi mindentől tiltják el a kismamákat. Felmerülhet a kérdés, hogy vajon jogosan? Régről ránk maradt babona vagy pont, hogy a mai szakemberek tanácsa? Ráadásul magyarázattal elég kevés helyen találkozni. “Oké, nem ehetek nyers tojást. De miért nem? Most mi bajom lehet?” Szóval az ivászat után együnk is egy kicsit.
A mesterhármas
Nagyon sokféle baci és vírus él velünk (bár azt hiszem ezt a koronavírus-járvány miatt mindannyian kellően megtapasztaltuk). Kismamaként azonban eggyel több idegszálunkat kell a kórokozókra fordítani, ugyanis nemcsak minket, hanem a születendő babát is érintik ezek. A problémát az olyan gonoszságok okozzák, amelyeket nem szűr ki a méhlepény és ha elkapjuk, akkor a babát jobban károsítja, mint minket. Három dolgot fogok kiemelni: szalmonella, lisztéria, toxoplazma.
Toxoplazmózis
Magáról a toxoplazmózisról itt találsz egy részletes összefoglalót:
Ez az a kórság, ami miatt az él sokak fejében, hogy terhesen nem szabad macskát tartani. Ebből a videóból kiderül, hogy ez nem egészen így van.
A Toxoplasma gondii valójában se nem baci, se nem vírus, hanem egy egysejtű élőlény. Igen, ő neki az egész teste egyetlen egy sejt. Elég bonyi a szaporodási ciklusa, de a lényeg az, hogy ha valaki megfertőződik, akkor nem hapcival vagy takonynal terjed tovább, hanem úgy, hogy pl. a macska oocisztákat (ilyen lárvaszerű képződmény, amiből a kórokozó kifejlődik) ürít széklettel, ami bekerül a testedbe , kifejlődik belőle az egysejtű és már el is kaptad a betegséget.
Na, jó, de hogy kerülhet cicakaki beléd? Az a helyzet, hogy konkrétan a macskádtól elég kicsi az esélye, pláne ha rendszeresen ápolt, szobacicáról van szó, akinek nem a kismama tisztítja az almát. Ilyen oociszták (és annak eggyel fejlettebb verziói a ciszták) megtalálhatóak a földben és akár húsokban is megbújhatnak. Éppen ezért fontos, hogy a kismamák alaposan megmosott zöldséget, gyümölcsöt egyenek és csak kesztyűben kertészkedjenek. A húst is érdemes jól átsütni, ez legalább 70°C-ot jelent. Ha nyers húshoz értünk, azonnal mossunk kezet alaposan szappannal!
Hogy miért fontos? Azért, mert a toxoplazmózis a mamán az esetek 80%-ban tünetmentesen átmegy, viszont a babában súlyos rendellenességeket okozhat, mint például vakság, agykárosodás, mentális betegségek. Van, hogy ezek már a születésekor megjelennek, de általában csak később jelentkeznek. Ez a szemétláda átmegy a méhlepényen, szóval a baba miatt oda kell figyelni, hogy ne kerüljenek oociszták a közelünkbe se.
Szalmonella
A szalmonella fertőzés tünetei: láz, hányinger, hányás, szédülés. Ezek nem tűnnek vészesnek, ám néha megesik, hogy a fertőzés egy súlyosabb formára kapcsol, amikor is bejut a kórokozó a vérbe. Kismamáknál megfigyelték, hogy ez gyakrabban fordul elő. De sajnos enyhe fertőzésnél is átmegy a méhlepényen és bizony koraszülés, de akár halvaszülés is előfordulhat. Szerencsére ezek az esetek elég ritkák, de annyi bizonyos, hogy nem érdemes elkapni. További gond a szalmonella fertőzéssel, hogy bár van rá gyógyszer, de az kismamáknak nem igazán adható, mert károsíthatja a babát.
Ez a kórokozó elsősorban a tojásban szeret élni, szóval úgy lehet elkapni, ha nyers tojást eszel. Szerencsére a hőtől megförmednek, úgyhogy tojást enni szabad, csak jól át kell sütni! Nem szabad elfelejteni, hogy a majonézben, tiramisuban, pohárkrémekben és még jópár dologban lehet nyers tojás. A bolti tojásoktól nem kell félni, ellenőrzik őket. Ha mondjuk bolti majonézt veszel, akkor sem kell félned. Ám a házi tojással és abból készült ételekkel vigyázni kell. Tudom, hogy mennyivel szebbek és jobb ízűek, de érdemes kerülni őket, vagy legalábbis nagyon odafigyelni, hogy kellően friss legyen.
Nyers halban is előfordulhat, ezért nem ajánlják a szakemberek a sushit sem. Mivel ez a baci általában rossz higiénés körülmények között jelenik meg és ott sem azonnal, ezért van egy kiskapu nyers hal fogyasztására. Ha olyan helyen veszel halat, amiről tudod, hogy ellenőrzött helyről halásznak, megfelelő módon fogják ki, készítik el és tárolják és kifogástól számított néhány órán belül a tányérodon van, akkor ehetsz nyers halat. Tehát konkrétan a halpiacon ehetsz, de egyéb esetben inkább ne. Ismét hangsúlyozom, hogy nem a halat kell általában kerülni, sülve-főve lehet enni. Egyedül a magas nehézfém-tartalomra érdemes ügyelni, de arra amúgy is.
Liszteriózis
Íme ez a rohadék:
Azért rohadék, mert ő is átmegy a méhlepényen (pro info: transzcitózissal). Az anyában enyhe tüneteket okoz: láz, hasmenés, fejfájás, influenza-szerű tünetek. Ám a magzatra nézve nagyon veszélyes, 20-30% között van a halálozási aránya!!!! Kismamák fogékonyabbak a Listeria monocytogenes baci által okozott liszteriózisra, főleg, ha más betegségük is van, mint például cukorbetegség. A várandósság egyébként is egy immunszupresszáns állapot, ami azt jelenti, hogy az immunrendszer ilyenkor takaréklángra kapcsol. (Erről majd fogok még mesélni.) Ez a baci kihasználja ezt. Mondom én, hogy rohadék! Szerencsére antibiotikummal jól kezelhető, de ehhez az kell, hogy időben észrevegyék a fertőzést. Ezért is érdemes várandós-gondozásra járni.
Leggyakrabban a tejben bújik meg, ezért nem ajánlatos házi, nyers tejet és lágy sajtokat (pl camembert) enni várandósan. Egyes kutatók szerint, ha pasztőrözött tejből készülnek, akkor lehet fogyasztani, de mások így sem ajánlják. Sok kismama azonban annyira óvatos, hogy egyáltalán nem fogyasztanak tejet és tejterméket várandósan. Ha csak nem voltál eddig is vegán, akkor nem ajánlott teljesen elhagyni ezeket, mert fontos kalciumforrások. Érett, kemény sajtokat, túrót nyugodtan lehet enni és persze pasztőrözött tejet is.
Forrásaim:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2621056/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2860824/
https://www.cdc.gov/parasites/toxoplasmosis/gen_info/pregnant.html
https://www.hellomotherhood.com/effects-of-food-poisoning-while-pregnant-6770103.html
https://academic.oup.com/femspd/article/35/3/173/476585