A terhességi cukorbetegség (GDM) azt jelenti, hogy az anyuka vércukorszintje magasabb lesz a várandósság miatt, így a baba vércukra is megnő. Legtöbbször diétával “könnyen” kezelhető, de időnként inzulinnal kell lőnie magukat a kismamáknak. A GDM nagyon sok kimamát érint, ezért pár dolgot JÓ TUDNI róla.
1. Cukorterheléssel állapítják meg, hogy van-e
Ez azt jelenti, hogy a várandósság 24-28. hetében el kell menni vérvételre, ahol megnézik az éhomi cukorszintet, majd megitatnak veled egy 75g glükózt tartalmazó “ínycsiklandó” italt, várnak két órát és újra vesznek vért. Ennyi cukor valóban egy nagy stressz a szervezetnek, tehát jól modellezi azt, hogy mivel kell megküzdenie egy várandós kismamának. Természetesen ennyi cukor mindenkinek megdobja a vércukrát, ez teljesen normális, viszont két óra alatt szépen visszaáll 5-6 közé. Akkor van terhességi cukorbetegség, ha a 120 perccel későbbi érték meghaladja a 7,8-at. Van aki szerint ez még csak terhességi hiperglikémia és csak 11 felett mondják cukorbetegségnek, ám én most a hiperglikémiát is cukorbetegségnek fogom hívni.
2. Bárkivel előfodulhat
Ha azt gondolod, hogy csak az lehet cukorbeteg várandósként, aki amúgy is az, akkor nagyot tévedsz. Bármelyik kismamával előfordulhat. Vannak persze rizikófaktorok, úgy mint:
- 35 év feletti életkor
- túlsúly
- lombik babák anyukái
- a családban van/volt cukorbeteg
- előző várandósság alatt volt GDM
- alapból inzulinrezisztenciában szenvednek
Az inzulinrezisztenciáról ejtsünk pár szót! Ugye a cukorbetegség azt jelenti, hogy a vérben túl sok lesz a cukor. A cukor magától nem tud bejutni a sejtekbe, kell nekik inzulin. Az inzulin egy picike fehérjécske, ami odaköt a sejthez és segít abban, hogy megnyíljon a sejt felszínén egy kis csatorna, ahol beáramlik a cukor. Igen ám, de kismamáknál a babóca is igényel inzulint, ezért az anyának egyre többet kell termelnie. Egy idő után a szervezet beadhatja a kulcsot és nem termel több inzulint. Az is előfordulhat, hogy termel, de a receptorok, amik megkötnék az inzulint rezisztensek lesznek rá, vagyis a nagy terhelés miatt ők adják be a kulcsot. Na már most egy alapból teljesen egészséges nőben ez nem fordulhat elő. Tehát az, aki GDM-es lesz azt jelzi, hogy valamilyen szintű inzulinrezisztenciája már a várandósság előtt is volt (ha a többi rizikófaktor nem teljesül). Simán lehet, hogy ezt észre sem vetted, mert nem feltétlenül okoz tüneteket. A sejtjeid felszínére sem sűrűn szoktunk rákukkantani. De ha a babavárás előtt előfodult veled, hogy gyakran jelentek meg rajtad pattanások vagy időnként rádtört a farkaséhség (amikor úgy érzed, hogy ha nem eszel most rögtön valamit, akkor elájulsz) vagy hullik a hajad vagy fáradékony vagy, akkor nagy valószínűséggel inzulinrezisztenciás vagy. Ezt persze csak orvos állapíthatja meg!
3. Ha nem kezelik, az baj
A GDM-től nem kell megijedni, mert manapság karban tartható. Szigorú diéta kell, több orvosi vizsgálat meg dietetikus, de ha mindennek aláveted magad, betartod a szabályokat, akkor minden rendben lesz. Mi történik, ha mégsem?
- Károsodik a méhlepény, így a baba nem jut elég tápanyaghoz
- Nagyobb születési súly
- Nagyobb szervek, ami azért baj, mert a túl nagy szervek nem működnek egészségesen, pl. szívelégtelenség alakulhat ki
- Koraszülés esélye megnő (bár ez a fentiek következménye)
- A baba “behipózhat”, vagyis annyira leesik a vércukra, hogy életveszélyes állapotba kerül. Hozzászokik a szervezete a magas cukorhoz, ám szülés után a saját cukorháztartásával kell elboldogulnia, ami meg nem biztosít olyan nagy cukorszintet, mint amit a kezeletlen anyukájától kapott, ezért az inzulin drasztikusan lecsökkenti a vércukrát, ami eszméletvesztéssel jár
- Az anyánál gyakrabban forulnak elő hüvelyi-és hugyúti fertőzések
- Nagyobb az esélye a toxémiának, ami életveszélyes a babára és a mamára is
Nem hangzik jól igaz? Nem éri meg csalni a diétával vagy figyelmenkívül hagyni a GDM-et.
4. Megnő az esélye a császármetszésnek
Nem az inzulinrezisztencia, sokkal inkább a kórházi protokollok miatt. Bár tény, hogy a méhlepény gyorsabban öregszik cukorbeteg anyukáknál, de ez inkább csak akkor igaz, ha nem kezelik. A GDM-es kismama veszélyeztetett terhesnek (magas kockázatú) minősül, ezért pár dolgot nem engednek meg neki. Ilyen például az, hogy nem vajúdhat akármeddig. Az elhúzódó vajúdást egy öregedő méhlepény nem jól tolerál, oxigénhiányos lehet a baba, ezért inkább nem várják meg, hogy ez megtörténjen. Sok helyen alap, hogy a GDM-es kismamáknál beindítják a szülést mesterséges úton, szintén a méhlepény felöli aggodalmak miatt. A statisztikák szerint az indított szülések majdnem fele császármetszéssel végződik, ezt nem árt tudni, így tudod, hogy mire készülj. De mindez nagyon kórház és protokoll-függő. Szóval ha GDM-es vagy, járj utána, hogy mi mindenben lesz Veled másképp, mint másoknál. Simán lehet, hogy semmi. De simán lehet, hogy egy csomó minden. Járj utána!
Nem szeretném a császármetszést démonizálni, mert jómagam is pont abba a hibába estem anno, hogy inkább nem informálódtam róla, nehogy “bevonzzam”. Merthát a császár ilyen meg olyan rossz, mindenhonnan ezt hallani. Tény, hogy több a komplikáció, mint egy hüvelyi szülés esetén. De ha felkészül rá az ember testileg és lelkileg is, akkor igenis lehet ugyanolyan szép szülésélmény. És ez a lényeg! A felkészülés! GDM-esként nagyobb rá az esélyed, szóval járj utána a hasi szülésnek mindenképp!
5. A diéta nehéz
Diabetológus mondja meg, hogy mennyi szénhidrátot vihetsz be, de általában 160 gramm körül szokott lenni ez az érték. Ez töredéke annak, amit egy átlagember (nem egészségtudatos) megeszik. Teljesen új életmódra van szükség ahhoz, hogy ezt a diétát tartani lehessen. Ez azért van, mert számolni kell és fel kell írni, hogy mikor mennyi szénhidrátot ettél meg. Igen, mindenhova vinned kell magaddal a kis mérlegedet és nem, nem ehetsz meg olyan dolgot, amiről nem tudod mennyi szénhidrát van benne. A szénhidráttáblázat (amiben le van írva, hogy az egyes alapanyagokban mennyi szénhidrát van) lesz a legjobb barátod. Ezzel az “útközben bekapok valami péksütit”-nek például vége van. Természetesen alkoholt sem lehet fogyasztani, de azt várandósság alatt amúgy sem. Ráadásul a cukorszintedet naponta többször mérni kell. Igen, szúrkálni kell magad napi sokszor.
Leírom nektek, hogy hogy nézett ki nekem egy napom a várandósság alatt:
6:55 Éhomi cukormérés
7:00 Reggeli: 2 szelet szénhidrátcsökkentett kenyér vajjal, sonkával, sajttal, ubival + rooibos tea
8:00 Cukormérés
10:00 Tízórai: 4 db cukormentes keksz + egy kisdoboz natúrjoghurt
13:00 Ebéd: sült tarja+15 dkg barnarizs
14:00 Cukormérés
16:00 30 dkg alma
19:00 Vacsora: 2 db teljes kiőrlésű lisztből, eritrittel készült gofri egy kanál cukormentes lekvárral
20:00 Cukormérés
22:00 Utóvacsora: 2 db korpovit + 2 dl tej
Szóval ha akartam, ha nem, fel kellett kelni reggel és ha épp órán ültem az egyetemen mérni kellett és ha éhes voltam, akkor magokat ehettem vagy előrébb hozhattam fél órával a kajámat, de akkor borult az egész napom. Arról nem is beszélve, hogy a környezetemben többen beszólogattak, hogy “tán, a moziba is mérleggel megyek?” és társai. Szóval a diéta nehéz. De a babáért tartani kell! Nincs mese!
6. Várandósság után sincs vége a bulinak
Akinek már egyszer volt GDM-je, annak 30%-kal nagyobb az esélye, hogy kialakul a “rendes”, 2-es típusú cukorbetegség. A diétát (ha nem is ennyire szigorúan, de) tartani kell. Évente el kell menni ellenőrzésre. A szoptatás is egy jó védőfaktor. A diéta mellett fontos a mozgás is, tehát az egészséges életmód irányelvei továbbra is mérvadóak.
Itt olvashatsz még utána:
https://szulnijo.hu/cikkek/gdm-terhessegi-cukorbetegseg/a-terhessegi-cukorbetegseg.html