Az egyik oldal:
“A homeopátia nem működik.”
“Az illóolajozás csak placebo”
“A természetgyógyászat varázslás.”
A másik oldal:
“Gyógyszerlobbi van, a gyógyszergyáraknak csak a profit a lényeg, nem az, hogy meggyógyuljunk, szóval felejtsük el a gyógyszereket.”
“Fűben-fában orvosság, nincs szükség a tudomány eredményeire.”
“Minden, ami mesterséges, azt el kell kerülni.”
Ismerős? Na, elmondom én hogy látom ezt a dolgot. (Igen, ez most egy amolyan “igazi” blogbejegyzés lesz.)
Ne legyél sith!
Nem szeretem a végleteket. Nagyon nehezen találok olyan dolgot az életben, a természetben, ami akkor jó igazán, ha a túlvégen vagy. Annyi, de annyi filózofus, vallási vezető, költő vagy csak random okos ember mondta már el, hogy: aurea mediocritas, vagyis arany középszer, vagy ahogy jobban ismerjük arany középút.
Még a Star wars filmekben is előjön ez a gondolat. Emlékszel arra a jelenetre a Sithek bosszúja részben, amikor Obi-Wan megpróbálja meggyőzni Anakint, hogy térjen vissza a sötét oldalról? Tudod, azon a vulkános bolygón. (Igen, informatikai karon tanultam, kocka vagyok, ez van.) Anakin (vagy akkor már inkább Darth Vader) azt mondja, hogy “Ha nem állsz mellettem, az ellenségem vagy!” És erre Obi-Wan: “Csak egy sith tárgyal végletekben…” Látod-látod?
A tudomány és természet kapcsán is sokszor a végletekben tudunk csak gondolkodni. Vagy gyógyszert veszel be, vagy gyógyteát iszol. És még sorolhatnám.
Ha rossz a rendszer, előbukkanak a szélsőségek
Ezt még a töritanárom mondta a gimiben, de ahogy telnek az évek rájövök, hogy rengeteg mindenre igaz. Nem csak a politikára.
A tudomány és természet(esség) kapcsolatát illetően rossz a “rendszer”. Az emberek többsége nem bízik a tudományban és valljuk be, a tudomány is bőven rászolgált erre. Nem bízunk az orvosokban, a szakértőkben, de százak állnak sorba médiumoknál és vitaminguruknál. Lehet, hogy csak engem zavar ez a világkép…
Lássuk csak! Milyen szélsőségek bukkantak elő? Nos, az egyik oldalon a kuruzslók. Az olyan emberek, akik csak kihasználják mások szorult helyzetét és ilyen-olyan össze-vissza kezelésekkel csalnak ki százezreket a pénztárcánkból. A másik oldalon pedig az életunt, szakbarbár emberek, akiknek csak papírjuk van az egyetemről, de valódi tudásuk nincsen és ha pénzt nem is csalnak ki, érdemben azonban ők sem segítenek rajtunk.
Miért baj ez? Azért, mert csak nő a távolság a két tábor között és így egyre könnyebb egymás torkának esni. Kiröhögni a másikat a gyógyfüveivel vagy épp lesajnálni, amiért gyógyszertári fürdető krémet használ.
Most megmondom a tutit!
A címben már elárultam magam: a titok az egységben rejtőzik. A természettudomány, a TERMÉSZET tudománya. Azt kutatják a tudósok, hogy hogyan működik a természet, azon belül is mi, emberek. Hogyan reagálnak a sejtjeink a külvilágra, hogyan lélegeznek a növények, milyen anyagokból épül fel a világ stb. A tudomány világa tele van felfedezésekkel. Nem kell feltalálni a természetet, csak megismerni. És bármily hihetetlen is, de azokkal a modern kütyükkel meg mikroszkópokkal pont ezt csinálják! Mi ez? Mit csinál? Miért ezt csinálja? Ezekre keresik a választ.
Mi történik, ha megtalálják a válaszokat? Nos, akkor jön az a rész, hogy felhasználjuk a megszerzett tudást: gyógyszert fejlesztünk, protézist tervezünk vagy épp műtrágyát.
Én a természet és a tudomány egységében hiszek. Az arany középút ott van, hogy mindkettőt beengeded az életedbe, hogy nyitottan állsz mindenhez. Én éppen ezért írok “nem tudományos” kérdésekről tudományos oldalról, mint pl.illóolajok, aloe vera, hogy a gyakorlatban is bemutassam ezt az egységet. Hogy igenis helye van a természet kincseinek az életünkben, nem varázslás, de használjuk fel a tudomány eszközeit arra, hogy megismerjük és megtudjuk, hogy milyen veszélyeket rejt magában és hogyan kell ésszel használni.
És ha már latinnal kezdtem, akkor latinnal is zárok: vocem mittere in alteram partem, vagyis hallgattassék meg a másik fél is.