Ismerjük a nevét. Hallunk róla mindennap. Miatta hordjuk a maszkot és tartjuk a távolságot. De vajon azt is tudjuk, hogy pontosan kicsoda, micsoda a koronavírus? Mit csinál a testünkben? Hogyan jut be a sejtjeinkbe? A választ az én szívem csücskei, a molekulák súgják meg.
(Cikkem alapját Dr.Gáspári Zoltán “Alkímia Ma” rendezvényen tartott előadása adja, ami ITT visszanézhető)
Egyáltalán honnan jönnek és mit akarnak a vírusok?
A vírusok fehérjeburokba csomagolt örökítőanyagok. Tök egyszerűek, mégis rengeteg bosszúságot okoznak nekünk. Vajon Föld Anya ezzel akar szívatni minket? Mi végre léteznek ők egyáltalán?
A tudománynak 3 lehetséges válasza is van erre, de hogy melyik igaz, azt nem lehet tudni. Talán egyik sem, talán mindegyik egy kicsit.
- Önmagukat sokszorozzák és ennyi. Ez létezük egyetlen célja, ezért vált gazdaszervezetet és kész.
- Mivel nagyon egyszerű felépítésük van azt gondolják, hogy ők már a sejtek előtt is léteztek, tehát nem “ránkzúdították”őket, hanem mi fejlődtünk úgy, hogy ők már léteztek
- Az is lehet, hogy a vírusok régen sejtek voltak, csak olyannyira leegyszerűsödtek, hogy mára már csak éppen annyi maradt belőlük, ami a parazita élethez szükséges
A koronavírus élete
Amikor bejut a testedbe a vírus, nulladik lépésként ő szépen elvándorol a tüdődbe. Ott így néz ki “egy napja”:
- Bejuttatja a sejtbe az örökítőanyagát, az RNS-ét (bizony, a fehérjeburok kint marad)
- A vírus másolásához szükséges fehérjemolekulák jönnek létre
- Új vírusok készülnek
- Kiszabadul a sok új vírus (és ez egyúttal a sejt halálát is jelenti)
De mindezt pontosan hogyan tudja kivitelezni?
ITT van egy (sajnos nem beágyazható) ábra minderről
Virágot a virágnak
A koronavírus tüskéit mindenki látta már. Ám, ha közelebbről megnézzük, akkor látjuk, hogy ő is egy fehérje, ami ráadásul egy virágra hasonlít. Van humora a természetnek, mi? A sejt nem akar idegeneket beengedni, így hát a vírus visz neki virágot. Nos, ez a virág azonban egy gyilkos virág, mert ahogy a sejt odahajol és megszagolja (kapcsolódnak egymáshoz a molekulák), a szirmok leszakadnak és kiugrik egy bicska belőle. Ez a molekuláris bicska egy olyan fehérjét takar, ami a sejthártyát képes széthúzni. A lyukon pedig már szépen becsordogál az örökítőanyag a sejtbe.
Ez a forgatókönyv igazán filmbe illő, de nem egyedi. Valójában más vírusok is így működnek. Ami azonban mégis egyedivé teszi ezt a kapcsolatot, az az erőssége. A mostani vírus az elődjéhez (SarsCoV) képest erősebben ragaszkodik a “szerelméhez”, a tüdő sejtjein lévő ACE2 fehérjemolekulához. Ez az erős kémiai kapocs a molekuláris magyarázata annak, hogy miért fertőz hatékonyobban.
Vírus-összeszerelő üzem
A vírus RNS-e a sejtben elkezd berendezni magának egy összeszerelő üzemet. Azt akarja, hogy a sejt állítsa le saját működését és csak vírus alapanyagokat termeljen.
Ennek első lépése, hogy az RNS-ét feldarabolja kisebb részekre. Ehhez kell persze egy “molekuláris olló” (ez is egy fehérje). Hogy ez miért fontos? Nos, azért, mert ez egy kiváló gyógyszercélpont. Nálunk, embereknél nincs ilyen olló, ami nagyon jó hír, mert ha lesz új gyógyszer, akkor az tényleg csak a vírus mindennapjait teszi tönkre, de minket békén hagy. Már folynak a kutatások, azaz keresnek olyan molekulát, ami tönkreteszi ezt az ollót.
A feldarabolódott RNS-ről fehérjék készülnek. A sejt saját apparátusát használja fel a vírus. Ezt úgy kell elképzelni, mintha lenne egy cipőgyár, ami sportcipőket készít és ahova megérkezik egy új főnök, aki azt mondja, hogy mostantól magassarkút gyártunk. Igazából az is cipő, tehát a gépek megvannak hozzá.
Az új fehérjék feladata, hogy vírus alapanyagokat gyártson. Készülnek vadiúj, szép hosszú RNS-ek és a fehérjeburokhoz szükséges alkotók. Így lesz vírus-összeszerelő üzem az addig békésen éldegélő tüdősejtből.
Felmerülhet a kérdés, hogy miért nem tesz semmit a sejt ez ellen? Hát akkora béna, hogy lehet, hogy csak így hagyja, hogy vírusok készüljenek benne? Sőt, még ő maga gyártja le az alapanyagokat!
Az a helyzet, hogy a koronavírus ügyesen átveri a sejtet. Több molekuláris mechanizmus is áll a háttérben (amitől most inkább megkíméllek Titeket), ami mind azt a célt szolgálja, hogy elrejtőzzön a sejt saját védelmi rendszere elöl. Emlékezzünk, hogy már a bejutása is egy nagy átverés volt és bizony a sejtben belül is tartogat pár átverést a sejtnek.
Honnan tudjuk mindezt?
Valójában kész csoda, hogy ilyen részletességgel ismerünk egy alig egy éve felbukkant vírust!
Azért ismerjük ennyire a lelki világát, mert nagyon hasonlít más vírusokra. Lehet, hogy korábban sokan röhögtek azon a pár kutatócsoporton, akik egy világjárványt nem okozó, csak lokális szinten leragadt víruskát tanulmányoztak (mint pl.a SarsCoV), de most nagyon jól jött a munkájuk. Bizosítottak egy alapot, amin el lehetett indulni. (Persze így is éjjel-nappal dolgoznak az erre szakosodott laborok dolgozói)
A másik oka ennek a nagy ismeretanyagnak, az a technológia fejlődése. Az utóbbi 3-4 évben rengeteget fejlődött a fehérjeszerkezetek tudománya.
Egy fehérje megismerése nem 2 perces meló (tapasztalat…). Ha meg akarsz ismerni egy fehérjemolekulát, ahhoz kell egy jó nagy technológiai háttér (speckó gépek, alapanyagok stb.). Ahol ez megvan, ott nagyon szépen, gyorsan lehet haladni és az egyébként évekig tartó munka pár hónap alatt kész.
Mindez amit leírtam, lehet, hogy csak molekulákon való “szőrözésnek” és apróságnak, akár lényegtelennek tűnhet, pedig egyáltalán nem az! Sőt! Ezek az ismeretek szükségesek az oltások és gyógyszerek kifejlesztéséhez. Ami már nem mellékes…
Persze azt is tudom, hogy ez kőkemény szakma és nem egy látványos, mindennapi tudomány, tehát elég nehéz ezt közérthetően elmagyarázni. Ez lehet az oka annak, hogy élőben mindössze 81-en néztük a fent belinkelt előadást és azóta is csak 109-en látták YouTube-on. Én azért most igyekeztem bevetni a tudomány-kommunikátor képesítésem, de kommentben írjátok meg, hogy mennyire sikerült. 😀
Tetszett a cikk? Szeretnél még hasonló témákról olvasni? Akkor iratkozz fel a hírlevélre ITT!
Nagyon érthető volt!
A virágos meg az ollós példa is világos, nagyon élveztem olvasni!
A SARS1-re egyébként van már oltás vagy gyógyszer? Mitől más ez a drága COV-2, hogy azok a szerek nem használnak ellene semmit? Ha ennyire régi tulajdonsága a vírusoknak ez az ollós buli, akkor miért nincs tök más vírus-olló-ellenes szer, ami a COVID19-en működik?
Köszönöm szépen! Nézd meg a linkelt előadást is! 😉
A SARS1-ről hiányosak az ismereteim, ennek még utána kell járnom. Gondoltam rá, hogy lesz cikk a COVID-gyógyszerekről, abban kitérek majd erre is. De köszönöm a szuper kérdést!