Az immuntámogatókról szóló cikkemre reagálva többen kértétek, hogy írjak az illóolajokról. Sokan párologtatnak mindenféle keverékeket ilyenkor télvíz idején ezzel is segítve az immunrendszerüket. De vajon mi ennek a tudományos háttere? Van egyáltalán? Valóban “elűzik” a betegségeket? Mivel kismillió növényből készítenek illóolajokat, nem tudtam mindnek utánajárni, csak az alábbiaknak: levendula, eukaliptusz, borsmenta, teafa.
Tisztázzunk pár dolgot:
- Nem vagyok sem természetgyógyász, sem fitoterapeuta, nem foglalkoztam soha aromaterápiával, tehát az illóolajok használatával kapcsolatban “lelkes guglizó” vagyok.
- Amihez viszont értek, az a molekulák világa, a különböző vegyületek szervezetre gyakorolt hatása.
- Az illóolajok kémiailag nagyon összetettek, tehát nem egyetlen vegyület van bennük, hanem rengeteg.
- Összességében ez egy elég gyengén kutatott terület.
- A párologtatásra szánt illóolajokat TILOS megenni, lenyelni!
- Bőrre kenni is csak a kifejezetten ecélra ajánlottakat szabad.
- Az utánajárásnak előítéletek nélkül kezdtem neki, nem a személyes véleményemhez passzolókat válogattam ki, a “rideg” tudományos tényeket kerestem. (A személyes véleményem amúgy az, hogy működnek)
Levendula
A levendulában három fő ható komponens van: kámfor, borneol és 1,8-cineol. Az immunrendszerre gyakorolt közvetlen hatására nem találtam olyan eredményt, ami engem meggyőzött volna. ITT például azt írják, hogy a vizsgált emberekben nem növelte meg a mérendő gyulladáscsökkentő anyagok szintjét belélegzés hatására. Azonban több állatkísérletes kutatásban (ebből az egyik ITT van) kimutatták, hogy egyes fehérvérsejtekre hat, gyulladáscsökkentő vegyületek szabadulnak fel. Időközben azt is megvizsgálták, hogy van-e mellékhatása és bőrre kenve bőrkiütést okozhat. Az is nagyon érdekes, hogy olyan kismamákban, akik jártak masszázsra, ahol levendulaolajat használtak megnőtt az egyik antitest szintje a nyálukban, ami jobb immunfunkciókat jelezhet.
DE! Amivel viszont tele van a szakirodalom (humán adatok is), az a nyugtató hatása és ez egyáltalán nem mellékes az immunrendszer szempontjából sem. Egy átfogó kutatásban megvizsgáltak más kutatási eredményeket és ezeket összevetve az jött ki, hogy csökkenti a szorongást és annak fizikai megjelenéseit, úgy mint: vérnyomás, pulzus és kortizol szint (stressz hormon). Vannak, akik szerint a háttérben lévő molekuláris mechanizmus az opioid és kannabionid receptorokkal függ össze. Szóval jó, hogy nem kábulsz be tőle! 😀
Ha nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak vagyunk, akkor a betegségek is kisebb valószínűséggel érnek utól minket. Ma már a neuro-pszicho-immunológia egy külön tudományággá fejlődött (majd írok még róla részeletesebben). A lényeg az, hogy egy nyugodt idegrendszernek, normálisan működő immunrendszer a következménye, tehát a mentális állapotunk nagyon is számít.
Eukaliptusz
Az eukaliptusznak egyesek nagy gyulladáscsökkentő és mikróbaölö hatást tulajdonítanak. Arra találtam is mérést, hogy gombaölő hatása van. Ám arra nem találtam bizonyítékot sehol, hogy belélegezve lenne bármi immunrendszerre gyakorolt hatása. Találtam egy olyan eredmény, ami utalhat immuntámogató hatására, ahol sejteken és patkányok vérén vizsgálták meg az eukaliptusz olajat. Itt nagyon látványos eredményt kaptak és egyértelműen gyulladáscsökkentőként hatott a sejtekre az olaj. Az állatkísérletekkel mindig szkeptikusabb vagyok kicsit. Arra nagyon jók, hogy felvessenek új kérdéseket, gondolatokat, lehetséges mechanizmusokat, de hogy emberben is így van-e? Azt nem lehet egyértelműen kijelenteni. Ráadául itt nem belélegezték az állatkák, hanem orálisan alkalmazták (szóval megitták) és vért vettek tőlük.
Mivel alig találtam humán adatot, simán lehet, hogy eddig ezt nem vizsgálták meg elég részletesen, de ami késik, nem múlik.
Ám a több száz éves emberi tapasztalat az, hogy lerövíditi a lábadozás idejét, tehát ha megelőzésre nem is, de gyógyulásra használható. Mikróbaölő hatása miatt pedig jól jöhet olyankor, amikor a gyerek mindenféle baci-, vírus- és gombafajt hazahoz az oviból és “csírátlanítani” szeretnéd a levegőt.
Borsmenta
Ahol az eukaliptusz gombaölő hatását megmérték, ott a borsmenta hatását is megvizsgálták és ő is gombaölőnek bizonyult. Érdekes, hogy több kutatásban is együtt vizsgálták őket, aminek okára nem tudtam fényt deríteni. Nagyon sok komponense van neki is, főleg: menton, izomenton, neomentol, mentol és mentil-acetát. Ami tuti, hogy a Staphylococcus aureus bacik utáják. Ez azért jó, mert ez a baci felel a toxikus sokk szindrómáért, ami egy viszonylag ritka, de igen veszélyes fertőzés. Ez a szenya baci még méreganyagokat is termel, de borsmenta jelenlétében ezt kevéssé teszi. Jó kérdés, hogy egy átlagos háztartásban borsmenta olajat párologtatni mennyire van értelme? Nos, olyan sok Staphylococcus aureus nincs a levegőben, ám az emberek egyharmadának bőrén és orrában megtalálható. Alapesetben nem okoz semmi gondot, de egy nem megfelelően működő immunrendszer elő tudja csalogatni őt rejtekéből. A borsmentát belélegezve valószínűleg elpusztulnak, de erre nem találtam konkrét bizonyítékot. Tehát inkább közvetve jó, az immunrendszerre konkrétan nem hat.
Teafa
Egérkéket vizsgálva kiderült, hogy belélegezve gyulladáscsökkentő. Ám embereken már nem ilyen egyértelmű a dolog. Ebben a kutatásban citrom-teafa-eukalpitusz-borsmenta keveréket szagoltattak emberekkel. 4 héten keresztül alvás közben is ezt lélegezték be. Ami kiderült az az, hogy sokkal nyugodtabbak lettek, de az immunrendszerük állapota nem változott. Tehát ha van is hatása, akkor ezúttal is inkább közvetett, mint közvetlen. Sokkal több cikk van mikróbalölő hatásáról. ITT például kimutatták, hogy egy amőba által okozott szembetegséget jól lehet kezelni vele. Valószínűleg emiatt ajánlják immuntámogatónak ezt is, vagyis nem azért, mert az immunrendszerre hatna, hanem mert kinyírja a gonosz teremtményeket. Ha már jelen vannak biztosan a lakásban (lásd: folyó orrú ovis gyerek), akkor segíthet, de konkrétan arra, hogy az immunrendszerünket támogassa nem jó (erről írtam az immuntámogatós cikk “Fertőtlenítőszerek” részénél).
Akkor most jó vagy nem jó?
- Nem szeretem a kétbites gondolkodásmódot, tehát nem fogom egyértelműen kijelenteni sem azt, hogy semmire nem jó, sem pedig azt, hogy csodaszerek.
- Egy biztos: leírásnak megfelelően, tehát abban a dózisban és úgy kell használni őket, ahogy kell, az ajánlott mennyiséget nem túllépve. Hatóanyag van bennük, lehetnek mellékhatásaik, tehát kezeljük őket úgy, mintha gyógyszerek lennének a használatuk szempontjából! A tudatosságot ismét nem lehet megúszni…
- Csak és kizárólag jó minőségű illóolajokat vásárolj! Semmi értelme nincsen mindenféle, hatástalan pacsulikra ezreket költeni. Honnan tudod, hogy melyek a minőségi olajok? Én csak azokban bízok, amiket gázkromatográfiával meg szoktak vizsgálni. (Nyugi, lehet kapni ilyeneket, ez nem olyan elrugaszkodott elvárás.)
- Lábadozásra nagyon jók! Tehát ha már otthon fekszel 2 kiló taknyos zsepi és 39 fokos láz társaságában, akkor párologtathatod nyugodtan.
- A legtöbb csökkenti a stresszt, úgyhogy segít a jobb mentális állapot elérésében, ami az immunrendszered szempontjából nem mellékes.
- Nagyon jó illatot varázsolnak a lakásba, amitől jobb lesz a kedved és így a közérzeted is és így az immunrendszerednek is kedvezel.