Az influenza oltás körül minden évben nagy a felhajtás. Hat vagy nem hat? Oltani vagy nem oltani? Ezen folyamatosan megy a vita. Ám most, a koronavírus-járvány idején különösen nagy reflektorfénybe került. Tegyük egy kicsit tisztába a dolgokat!
Mi az influenza?
Az influenzát vírus okozza, ráadásul egy elég változékony fajta. Leggyakoribb tünetei: láz, fejfájás, fáradékonyság, orrfolyás, végtagfájdalom, köhögés, hányás, hasmenés. Gyakran alakulnak ki szövődmények, mint pl. tüdőgyulladás, főleg a veszélyeztetett csoportoknál. Ide tartoznak a 2 év alatti gyermekek és az 50 év feletti felnőttek.
Hasonlít a koronavírusra, erről már írtam ITT. Attól még, hogy összességében kevésbé halálos, mint a koronavírus, nem kell félvállról venni az influenza-járványt sem.
Tényleg olyan nagy baj, ha egyszerre kapod el a COVID-dal?
Tényleg. Igazából bármilyen betegség+koronavírus=baj. Nem véletlen, hogy azok halnak meg elsősorban a koronavírus fertőzés miatt, akiknek már volt valamilyen krónikus betegségük. Az influenza is a légutakat betegíti meg. Az immunrendszernek bőven elég egyszerre egy betegséggel harcolni.
Az influenza oltást évről-évre variálják. Azért változtatgatják, mert tök hatástalan és csak próbálkoznak, nem?
Nem. Sokféle influenza vírus van, nagyon könnyen mutálódik, változik. Ám, minden évben meg lehet figyelni, hogy egy vagy néhány fajtája terjed csak el. Ez sok mindentől függ, hogy épp melyik törzs “kap szárnyakat”. A tudósok, kutatók minden évben megvizsgálják és elemzik a korábbi évek adatait és ez alapján terveznek egy vakcinát az adott évre. Tehát nem ész nélkül, random variálgatnak, hanem tudatos tervezéssel hoznak létre új oltóanyagot. Ma már ez sokkal jobban megy, mint mondjuk 2014-ben. Azért ezt az évszámot írom, mert akkoriban csak 20%-os volt a vakcina hatékonysága és sokan még a mai napig erre hivatkoznak. Igen ám, de 6 év rengeteg idő, pláne ha arra gondolunk, hogy ma már az informatikát is erősen bevonják a tervezésbe. 2014-ben milyen okos telefonod volt? Ma milyen van? Van különbség, ugye? Na, akkor nem nehéz kitalálni, hogy a számítógépes oltóanyagtervezés is egyre hatékonyabb.
Ha belegondolunk… pont, hogy az lenne a blődség, ha nem változna semmit az oltóanyag. Alkalmazkodni kell a vírus természetéhez és így biztosak lehetünk benne, hogy hatni fog. (Amúgy nem kizárt, hogy a koronavírussal is ez lesz, de erről még nem merek többet mondani.)
Tehát, ha be vagyok oltva 100%, hogy nem leszek beteg?
Sajnos nem. A vakcina hatásos, de nem 100%-os. Sokféle adatot találtam. Az USÁ-ban 60%-ot mondanak, de találtam olyan forrást is, ahol 90%-ot írtak. Az Országos Epidemiológiai Központ adatai szerint 70-80% ez a szám, tehát 100 beoltott emberből 20-30 lesz beteg.
Ismerősöm beoltatta magát és mégis beteg lett…
Beteg vagy influenzás lett az ismerős? Lázas volt és levert vagy más is volt? Nem mindegy!
Az oltás utáni megbetegedésnek több oka lehet. Egyrészt a fentebb leírt hatékonyság. Előfordulhat, hogy pont nem a leggyakoribb vírustörzset nyalod be, hanem valamelyik másikat és így beleesel abba a 20-30%-ba. Másrészt pedig alkati okai is lehetnek az oltás hatékonyságának, tehát kortól és az immunrendszer aktuális állapotától is függ, hogy kialakul-e a védettség.
Ám leggyakrabban nem azért lázasodik be valaki az oltás után, mert pont beleesik a peches 20 emberbe. Amiről mi azt hisszük, hogy influenza az valójában csak az immunrendszer reakciója. Persze, attól még tud kellemetlen lenni, én ezt értem, de nem kellene azt terjeszteni, hogy “beoltottam magam, beteg lettem, ne oltsd be magad!”. One Vaxxed Nurse egy nagyon jó hasonlatot használt erre:
“Az influenza elleni védőoltást halott vírusokból készítik. Élettelenek. Teljesen inaktívak. Az az enyhe hőemelkedés és fájdalom a testedben azért alakul ki, mert az immunrendszered épp kitakarítja a hullákat. A tested edzi magát az igazi harcra. Olyan ez, mint egy boxzsák, ami felkészít az önvédelemre. Lehet, hogy izzadsz, fájnak az izmaid, de így később legyőzheted a támadót. A boxzsák viszont nem támad meg téged, tehát nem leszel influenzás az oltástól.”
Lázat és egyéb influenza-szerű tüneteket más is okozhat. Egy sima megfázás is lehet az oka a betegségnek, amit általában rhinovírusok okoznak.
Azt se felejtsük el, hogy a védettség 2-3 hét alatt alakul ki, de akár 4-5 hét is lehet! Tehát az “oltás után egy héttel influenzás lettem” sem az oltás hatástalanságát bizonyítja. Időben be kell oltatni magunkat, ennyi a titok!
Honnan tudjuk, hogy hat?
Először én is összezavarodtam, amikor a szakirodalmat olvastam, mert találtam olyan tanulmányt, amiben arra jutottak, hogy nem hat. Gyűjtögettem az ilyen-olyan cikkeket, elkezdtem kivesézni, de aztán rájöttem, hogy a CDC (amerikai járványhatóság) szakemberei ezt már megtették! 😀 Tehát ITT találsz rengeteg tanulmányt, ami azt bizonyítja, hogy hat. Van olyan, ahol kifejezetten gyerekeket vizsgáltak, de van olyan is, ahol az idősekre koncentráltak.
Arra is megadják a választ, hogy mi az oka annak, hogy egymásnak ellentmondó adatok is vannak. Szerintük az, hogy nem mindenki ugyanolyan szempontból vizsgálja a dolgot, tehát vannak módszertani különbségek. Van, aki eleve toboroz egészséges embereket, egyik felüket beoltatja, másikat nem és csak őket figyeli. Van olyan is, aki a nyilvános adatokat elemzi. Van, aki szerint azt kell nézni, hogy hányan haltak meg, míg mások szerint a kórházba kerülés a lényeg. Van, aki máshogy számolja ki a dolog matematikai részét (tudom, a matek egzakt, de aki kicsit jártas statisztikában az tudja, hogy a konfidencia intervallumot mi szabjuk meg). Van, aki szerint az, ha már kevesebb ember megy orvoshoz a tüneteivel, az is a vakcina hatékonyságát bizonyítja.
Tehát, látjátok? Sok mindentől függhet, hogy végül mit mondunk ki. Engem a CDC meggyőzött, linkelnek tanulmányokat és onnan még tovább lehet olvasgatni, szóval a lényeg, hogy hat.
Miért nem ad élethosszig tartó védelmet?
Mert nincs is szükség rá, hiszen folyton változik a vírus. Egyébként van olyan ember, akit még a 80-as években oltottak be és a mai napig jobban bírja az influenza-járványt, mint mások. Általában fél év után már felére csökken az antitest mennyisége a vérben, de ez nem is baj, mert ha októberben beoltatod magad, akkor a szezonban még védett leszel.
El fog fogyni az oltóanyag, mindenki azért rohan, nem?
Nem biztos, mert “virágzik” itthon is az oltásellenes mozgalom, tehát nem akarja magát mindenki oltatni. Az ellátórendszerre én nem látok rá olyan szintig, hogy meg tudjam mondani, hogy elég lesz-e vagy sem. Van szakember, aki szerint hamar ki fogunk fogyni, mások szerint elég lesz. Erre tehát nem tudok válaszolni.
Melyik oltóanyag a jó? A fizetős vagy az ingyenes?
Mindkét oltóanyag jó. Annyi a különbség, hogy az ingyenesben 3 vírustörzs elölt vírusai vannak, a fizetősben pedig 4 féle halott vírus, de őket egy kicsit fel is szabdalták, hogy tényleg csak a lényeg legyen bennük. A semminél bármelyik jobb. Ám az is igaz, hogy mivel elemzések alapján kerülnek a törzsek az oltóanyagba, nem árt, ha minél több félét megismer az immunrendszered. A legvalószínűbb fajták az ingyenesben is benne vannak.
Mindenki oltassa be magát?
A WHO azt ajánlotta, hogy igen, mindenki. Valójában nem kaphatja meg bárki az oltást, intolerancia vagy egyebek miatt, de pont ezért fontos, hogy minél többen legyenek beoltva. Ha egy oltatlan ember körül mindenki oltott, akkor nem lesz kitől elkapja. Ugyanez igaz a csecsemőkre is, ezt hívják fészekimmunitásnak. Hogy Te, konkrétan beoltasd-e magad, arról nyugodtan megkérdezheted a háziorvosodat. Sőt, kérdezd is meg!
Források:
https://www.cdc.gov/flu/vaccines-work/vaccineeffect.htm
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S147330991170295X
https://orvosilexikon.hu/cikkek/influenza-vedettseg-vakcina-nelkul
http://www.oek.hu/oek.web?nid=823&pid=1
https://oltokozpont.hu/hu/oltas/7/influenza
https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/flucelvax-tetra-epar-product-information_hu.pdf
https://budaioltokozpont.hu/vedooltasok/influenza-elleni-vedooltas
https://semmelweis.hu/hirek/2020/09/22/tovabbra-is-a-vedooltas-az-influenza-elleni-vedekezes-legjobb-modja/
https://www.sanofipasteur.hu/az-influenza-oltas/informaciok-az-influenzarol