A COVID elleni védőoltás (továbbiakban csak simán oltás, ha megengedtek ennyi lazaságot) felvétele után sok nő tapasztalt eltérést a menstruációja körül. Számos tévhit és álhír terjeng erről, ugyanakkor egy valóban fontos kérdésről van szó, ami már felkeltette a kutatók érdeklődését is. Jelenleg is vizsgált témáról van szó, úgyhogy nagy megoldást ne várjatok, de összefoglalom, hogy hogyan állunk.
Helyezzük el térben és időben a problémát!
Ebben a cikkben az RNS-alapú vakcinákról, különösen a Pfizer által gyártottról lesz szó. Nem mintha a többire nem érkezett volna semmi panasz, csak azokról annyira kevés az adat, hogy semmi értelmeset nem tudnék rá reagálni.
2020. április 29-én kapták meg a klinikai vizsgálatban résztvevők az első Pfizer dózisukat, 2020. december 2-án kapták meg az engedélyt, hogy az EU-ban is olthatnak. 2021. elején, amikor tömegessé vált az oltás, kezdtek el először panaszkodni a nők, hogy valami nincs rendben. Erős vérzésről, fájdalomról, kimaradt peteérésről, elhúzódó ciklusról szóltak a beszámolók. Egy ideig nem vették őket komolyan, de májusban már megjelentek az első tudományos publikációk a témában.
Magyar adatokat nem találtam, úgyhogy külföldiekre fogok hivatkozni.
Lássuk az adatokat!
Egy nemrég megjelent kutatásban majdnem 4000 nő ciklusának adatait rögzítették 3 hónapon át. Az oltatlan nőkhöz képest átmenetileg pár nappal hosszabb lett a nők ciklusa. Maga a menzesz hosszában nem volt különbség. A szerzők kiemelték, hogy ez még nem értelmezhető globálisan minden nőre. Tehát ezt úgy kell érteni, hogy ez egy valami, amit észre vettek és igazoltak.
Régen volt már a biosz óra? Nem vagy képben a női ciklus élettanával? Semmi gond! ITT egy szuper cikk a témában ;)
Ha észrevettétek, akkor minden a témában írt cikk (pl. ez vagy magyar nyelven ez) erre a kutatásra hivatkozik. Ennek az az oka, hogy egyelőre “csak” ez van, amit nyugodt, tudományos lélekkel fel tudunk mutatni.
Egy biztos: még vizsgálják a kérdést és persze az összefüggés okait is. Az is biztos, hogy maradandó károsodást nem igazoltak.
A kutatók szerint a vakcina erős immunválaszt generál (ezt bárki megtapasztalhatta, akit oltás után mondjuk rázott a hideg) és ez befolyásolja a női ciklust is. Az, hogy az immunrendszer és a reproduktív szerveink között kapcsolat van, remélem senkit nem lepett meg. Egyszerűen fogalmazva: ha az immunrendszer dolgozik, a szaporodás takaréklángra kapcsol. Ennek minden előnyével és hátrányával együtt. Aki érzékenyebb ezekre a biológiai folyamatokra, az hevesebb tüneteket tapasztal, ami nyilván nem jó. Ám ha véget ért az “immunharc”, akkor a ciklus is szépen vissza fog állni.
Hasonló történhet akkor is, amikor valaki átesik épp a COVID-on. Erről kevesebbet hallani, pedig legalább ennyire fontos! Szerencsére tudományos cikk már született róla: maga a fertőzés is képes felborítani a ciklust. A hatás itt is csak átmeneti, tehát valószínűleg az immunrendszerre fordítja a szervezet az energiát, nem a petesejt érlelésére.
“Akkor miért mondja az orvos, hogy ha babát szeretnék, várjak az oltással?”
Aki szeretne megfoganni, annak nem árt tűpontosan tisztában lenni azzal, hogy mikor van épp peteérése. Az érett petesejt egy érzékeny jószág, ezért alig pár nap van egy hónapban, amikor megtermékenyíthető. Ebből következik, hogy ha az oltási reakció vagy COVID fertőzés miatt hosszabb lesz a ciklus, akkor eltolódhat az ovuláció időpontja is, vagyis könnyen lehet, hogy elszáll az esélye a fogantatásnak, pusztán a rossz időzítés miatt. Tehát ezért kérik az orvosok, hogy várjuk meg, amíg “tiszta” nem lesz a ciklusunk.
- Nem azt jelenti, hogy az oltás káros lenne a magzatra
- Nem azt jelenti, hogy az oltás ellehetetleníti a várandósságot
- Nem azt jelenti, hogy a hormonok esetleges változása maradandó lenne
Oltani vagy nem oltani?
Oltani. Amit meg kell fontolni, az az időzítés. Tudom, hogy sokaknak, főleg akik mesterséges megtermékenyítés útján haladnak a szülőség felé, nincs idejük arra, hogy megvárják, amíg helyreáll a ciklus. És még számos olyan élethelyzet adódhat, amikor ez az átmeneti mellékhatás se vállalható. Éppen ezért természetesen mindenkinek magának kell meghoznia a döntést.
Mindemellett a tudomány jelenlegi állása szerint, a kockázatokat mérlegelve továbbra is azt lehet mondani, hogy az oltás szükséges.
“Mit tudok tenni, hogy könnyen átvészeljem ezt az időszakot?”
- Ne stresszelj (sokáig és nagyon)! Tudom-tudom elcsépelt tanács, de ha már tudományos ismeretterjesztés, akkor ajánlom EZT a tudományos cikket, ami a COVID-szorongás és a női ciklus kapcsolatát írja le.
- Készülj fel! Ha pont most szeretnétek a pároddal babát, akkor vezess ciklusnaplót, ismerd meg a tested, hogy nehogy lemaradj az ovulációról! (A ciklusnapló amúgy mindenkinek fontos lenne…)
- Ha gáz van, fordulj orvoshoz! Ha 3 vagy több hónap után sincs peteérésed vagy egyéb problémát tapasztalsz, akkor érdemes legalább rátelefonálni a házi orvosra vagy nőgyógyászra.
- Ne kenj mindent az oltásra! Mostanában vesztetted el a munkahelyed? Új fogamzásgátlót szedsz? Kialvatlan vagy? Ezek mind lehetnek okai annak, ha eltérést tapasztalsz a ciklusodban. Ha mindent kizártál, akkor már kenheted az oltási reakcióra.
- Segíts magadon! Fájdalmas menstruációt esetén olvasd el EZT a cikket!
Tetszett? Szeretnél még hasonló témákról olvasni? Akkor iratkozz fel a hírlevélre ITT!